Podsumowanie pierwszych ŚLĄSKICH WARSZTATÓW INFORMATYCZNYCH

Wszystko co dobre się kiedyś kończy… tak też dzisiaj właśnie zakończyły się pierwsze ŚLĄSKIE WARSZTATY INFORMATYCZNE, skupiliśmy się dzisiaj na praktyce:
– programowaliśmy w UNITY dzięki Tomasz Błaszczyk
– „wskrzeszaliśmy martwe” smartfony dzięki Przemek Siwek i Łukasz Stephani

Czasu jak zwykle było zbyt mało, ale dzięki gościnności Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Józefa Lompy w Katowicach Barbara Kucharska, @Joanna Zapart udało się jak zwykle wiele…

Pomoc kreatywnym działaniu zapewniał Tomasz Marzec.

Publiczność nie zawiodła (wybaczcie ale nie będzie Was tagować z osobna)

Dziękujemy za wsparcie szkoły: Elektrownia Zespół Szkół wraz z panią Dyrektor: Simona Smugowska oraz panu dyrektorowi kształcenia ustawicznego Damian Urbańczyk

Współpraca w Polskim Towarzystwem Informatycznym, a w szczególności z oddziałem Górnośląskim, to czysta przyjemność i zaszczyt dzięki panu Sławomir Marek Smugowski.

Już niebawem będziecie mogli liczyć na niespodzianki (to dla wszystkich zapisanych uczestników), będą filmy, reportaże telewizyjne oraz nagrody, za najlepszą, kreatywną ocenę w GOOGLE naszego Wydawnictwa ITSTART.

Bądźcie z nami do końca świata i… może troszkę dłużej…

Dziękujemy za przybycie uczniom:
Zespół Szkół nr 1 w Piekarach Śląskich
Śląskie Techniczne Zakłady Naukowe
Elektrownia Zespół Szkół
– Szkół niepublicznych Żak
ZDZ – Zespół Szkół w Sosnowcu

oraz wszystkim osobom, które już ukończyły szkoły, a są z nami podczas każdej konferencji.

Oczywiście nie zapomnieliśmy o Paniach, które coraz częściej występują w IT, były kwiaty i życzenia, dziękujemy dziewczyny, że jesteście coraz liczniej z nami.

Programista – zawód przyszłości

W dniu 6 kwietnia w Filii Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Jaworznie, odbyła się konferencja pt.: „PROGRAMISTA ZAWÓD PRZYSZŁOŚCI” na którą przybyło ok 40 osób. Konferencję otwarła pani kierownik Biblioteki Barbara Kucharska, która przywitała wszystkich zebranych gości oraz organizatorów konferencji: m.in. panią Dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaworznie Simonę Smugowską, a także pozostałych organizatorów: Marka Smyczka – współwłaściciela Wydawnictwa ITSTART, Tomasza Marca, Prezesa Stowarzyszenia JGUL oraz prelegentów:

  • Bartłomieja Stolarka – inżyniera oprogramowania
  • Adriana Cygnara – Absolwenta CKZiU oraz kilku kursów KKZ

Którzy zapoznali uczestników konferencji z współczesnymi technikami programowania przemysłowego, SMARTHOME oraz SMART CITY, a także możliwościami jakie dają narzędzia do programowania WEB-owego oraz jak założyć swój własny sklep internetowy z wykorzystaniem Open-Source-owego narzędzie PRESTA.

Należy dodać, że na konferencji obecny był pan prezes Górnośląskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Informatycznego, pan Sławomir Smugowski, który miał okazję wysłuchać prelekcji, a także zapowiedział swój udział w roli prelegenta w kolejnym, czerwcowym spotkaniu poświęconemu zagadnieniom informatyki. Cieszymy się, że tak ważne i rozpoznawalne osoby towarzyszą nam w działaniach krzewieniu informatyki w naszym regionie.

Już trwają zapisy na darmowe kursy kwalifikacyjne KKZ, które będą uruchamiane od września 2019 roku, odbywające się w CKZiU w Jaworznie przy ul. Promiennej 65, na które zapraszamy wszystkich chętnych. W pakiecie dodatkowym oferujemy uprawnienia SEP do pracy pod napięciem do 1kV oraz szeroki wachlarz uprawnień CISCO.

Zapraszamy do zobaczenia fotorelacji z konferencji.

Nasi młodzi autorzy, odwiedzają ważne osobistości

Wszystko zaczęło się od napisania kolejnej książki z serii: RÓWNIEŻ DLA SENIORA, przej Jakuba Hewiga oraz Karola Zwierzchowskiego. Tym razem była to część: INTERNET również …. Pamiątkowe książki z dedykacją, autorzy wręczyli pani Jolancie Gottwald Dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 w Piekarach Śląskich do której uczęszczają, pani Prezydent Miasta Piekary Śląskie – Sławie Umińskiej-Duraj. Pani wójt Gminy Bobrowniki – Magdalenie Bednarek oraz Burmistrzowi Radzionkowa – Gabrielowi Tobor – jako osobom które zarządzają Gminami w których mieszkają chłopcy. A także pani Dyrektor Biblioteki Miejskiej w Piekarach Śląskich – Jolancie Naczyńskiej.
 
Uczniowie umówili już swoje pierwsze warsztaty z tematyki wykorzystania współczesnego Internetu w codziennym życiu, nie tylko przez seniorów ale również typowego użytkownika komputera..

Konferencja EL-IT

NOWOCZESNE TECHNOLOGIE W BRANŻY ELEKTRYCZNO-INFORMATYCZNEJ

a w programie między innymi:

– Wieloplatformowe aplikacje mobilne
– Współczesne zagrożenia i ataki komputerowe
– Zdalne zarządzanie pracą drukarki 3D
– Sterowniki PLC w życiu elektryka i informatyka

Sobota, 15 grudnia 2018 o 09:00 – 12:00
Rynek Główny, 43-600 Jaworzno, Polska

Zapisy tylko ONLINE:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSd84XV33bSmITo618BcL0z1M2gRN7ITF-rTQd8zSCQk3Wx4kQ/viewform?fbclid=IwAR21UTtHb1e6PXN4JDVokupsdWXpJJODsr09vZAEiFNIjhdmr0aqQtBTrkg

Premiera książki: Buduję swoją własną drukarkę 3D

Miło nam poinformować, że w dniu 29.10.2018 r. miała miejsce premiera naszej książki: Buduję swoją pierwszą drukarkę 3D, W tym dniu w  Tarnowie w Grupie Azoty również miało miejsce otwarcie dużego Centrum Badawczo Rozwojowego. Na otwarciu był min. Pan Premier Mateusz Morawiecki i minister Jadwiga Emilewicz, z-ca dyr NCBIR prof. Aleksander Nawrat i wiele innych osób. Druki 3D studentów Wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej uświetniły otwarcie i były ciekawostką dla Pana Premiera i Pani Minister.

Książka nie jest podręcznikiem skupiającym się na wszystkich technologiach druku 3D ale stanowi ciekawą alternatywę dla osób, które chcą budować swoją pierwszą drukarkę 3D.  Autorzy w zwięzły sposób przedstawili historię druku 3D na świecie, opisali trzy metody druku w zależności od stanu skupienia materiału wsadowego, czyli technologię FDM (druk z tworzywa sztucznego w postaci filamentu), technologię SLA (druk z cieczy – żywic fotopolimetowych utwardzanych laserem) oraz technologię SLS (druk z proszków polimerowych utwardzanych laserem).  Książka stanowi natomiast pełny, praktyczny przewodnik, opisujący proces budowy i użytkowania drukarek 3D na przykładzie modelu Prusa i3. Zawiera także instrukcję montażu niecodziennego projektu drukarki 3D z odzyskanych, starych napędów CD ROM.

Autorzy tej książki to zespół międzypokoleniowy i interdyscyplinarny. Utalentowany uczeń Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych z Katowic, Szymon Terczyński i jego nauczyciel mgr inż. Marek Smyczek. Pracownik Politechniki Śląskiej, również mentor i opiekun naukowy Szymona, dr hab. inż. Damian Gąsiorek prof. PŚ. Ważnym ogniwem łączącym przemysł z edukacją jest otoczenie społeczno gospodarcze, które reprezentuje wiceprezes zarządu Grupy Azoty S.A. dr Grzegorz Kądzielawski.

Szczególne podziękowania należą się Marcinowi Ciołczykowi, również uczniowi Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych z Katowic, który wykonał większość zdjęć niezbędnych do napisania książki. A Także Danielowi Pliszcze, tegorocznemu absolwentowi Zespołu Szkół Nr1 w Piekarach Śląskich, który opracował szatę graficzną okładki książki.